Rady a tipy jak a proč běhat

Překážkový běh Královák Race je za rohem, a tak je nejvyšší čas začít trénovat. Běh je krásný sport, ale často v něm chybujeme a pak si stěžujeme, že nás to nebaví, že nás něco bolí, že nic neuběhneme. Pojďme si říct pár tipů, jak si ho zpříjemnit a také nejčastější chyby, kterých se hlavně běžci začátečníci dopouští.

Běh má bezpochyby spoustu výhod. Je to sport s vysokou energetickou náročností, což znamená že skvěle spaluje kalorie, prakticky nic nás až na kvalitní běžecké boty nestojí, můžeme běhat kdekoli a kdykoli. Zlepšuje kondici fyzickou i duševní. Ne každého ale první proběhnutí osloví, což je logické. Kondici musíme postupně získat, abychom si ho mohli začít užívat, a proto jsou začátky stejně jako u jiných fyzicky náročných sportů hodně o odhodlání a pevné vůli. Když ale vydržíme, nebudeme litovat!

Jaké chyby nejčastěji děláme?

Přepálíme start. Hned na začátku tím často pohřbíme veškeré snahy a zbytek běhu nadáváme a slibujeme si, že už to nikdy neuděláme. Výběh, především ten první by měl být pozvolný, teprve až když v půlce zjistíme, že ještě můžeme, přidáme. Případně začínáme indiánským během, tedy střídáním chůze a běhu.

Špatná volba oblečení. Buď jsme splavení, nebo je nám zima. Doporučuje se, že bychom se na běh měli oblékat tak, jako by bylo o 10 stupňů více.

Špatná technika. Ano, i běh je umění a pokud děláme špatné nebo nadbytečné pohyby, zbytečně nás unaví více, než je nutné. Ruce by měly svírat úhel cca 90 stupňů, jejich pohyb by měl být uvolněný, rukama nemácháme všude kolem sebe. Nedělejme zbytečně dlouhé kroky, zaměřit bychom se měli na neutrální došlap bez vytáčení kotníku ven nebo dovnitř, a také se snažit nedopadat příliš na paty. Noha by měla být při dopadu pod tělem, ne před ním. Trup by měl být vzpřímený s mírným náklonem dopředu a zpevněným středem těla. Kyčle nevytáčíme, kolena nezvedáme příliš vysoko.

Nevhodná obuv. Nešetřete na ní. Radost a požitek z běhu hodně závisí právě na správně zvolených pohodlných botách. V běžeckých obchodech jsou často k dispozici přístroje na měření techniky došlapu, na základě kterého vám rovnou doporučí vhodnou obuv speciálně pro vás.

Špatná strava a pitný režim. Jinými slovy nedostatek energie, který dokáže běh hodně znepříjemnit. Stejně jako u jiného sportu platí, že pokud přidáme výdej, měli bychom zvýšit i příjem, neboli musíme tělu dopřát kvalitní palivo, pokud od něj očekáváme kvalitní výsledky. Zvýšit bychom měli především příjem sacharidů a bílkovin. Co se týče dostatečného příjmu tekutin, pít bychom měli cca 30-45 ml na kilogram hmotnosti. Pokud ale začneme běhat, musíme tento základní příjem navýšit. Za hodinu intenzivního běhu totiž můžeme vypotit až kolem 1 litru tekutin.

Pozor bychom si měli dávat také na načasování jídel. Rozhodně bychom se měli naučit běhat pravidelně, a to alespoň dvakrát týdně. Jedině tak se můžeme zlepšovat a tím pádem se při něm cítit komfortněji. Nezapomínejme se před vyběhnutím lehce zahřát a protáhnout, stejně tak po doběhnutí věnujme pár minut statickému strečinku. I běh bychom si měli čas od času zpestřit, především v zájmu zlepšování – měnit trasu, střídat tempo, zařadit intervalový běh nebo běhy do kopce.

Registruj se na Královák Race, nazuj kecky a hurá do toho!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů