závod

Beroun Race vol. 5: Nejdrsnější závod v historii úspěšně za námi

V sobotu 12.10. jsme se podruhé v tomto roce sešli na startu překážkového závodu Beroun Race. A stálo to za to! První odstartovali ti nejmenší, po nich kategorie ELITE, SPORT, FUN a nakonec sprinteři. Celkové převýšení závodu bylo 305 m a trasa o 10 kilometrech nabídla opakovanou koupačku a více než 50 překážek!

Historie Beroun Race ještě sice nesahá tak daleko, ale od prvního závodu se s každým dalším snažíme posunout o level výš. A teď to platilo doslova. Kromě pár inovací to byl hlavně kopec jako prase. Od Dědu, který byl hlavním aktérem většiny dosavadních závodů, jsme se přesunuli na druhý břeh Berounky, na horu Plešivec. Sice o pár metrů nižší, ale co se týče stoupání a celkového profilu trasy, výrazně drastičtější. Navíc se tu závodníci moc nesetkali se zpevněnou cestou. Nahoru to byl nemilosrdný kros. Až budeš potřebovat z pojišťovny vytřískat peníze za úraz, běž sem, nedá ti to moc práce. Všude kámen a sklon jen pro silné povahy. Ale naši závodníci nejsou žádný béčka a kamenitý terén přeběhli jak laňky.

Cestou poskládali pár šutrů v rámci nové zábavné překážky „stone balancing“. Nohy si odpočaly a hlava na setinu sekundy zapomněla, že jsi teprve cca v půlce závodu. Na další dvě setiny sekundy pak přebraly pozornost nádherný výhledy na Beroun a zázemí závodu, které se opět odehrávalo v kempu Na Hrázi.

Tady se bežela startovní i cílová část závodu, s největší koncentrací překážek. Ručkování hlavou dolu i nahoru, v pevné, nebo zavěšené formě, hrazda, bradla, šplh o tyči, přeskok 2 metry vysoké kamenné zdi. Pravda, trochu rána pod pás, nasekat jednu silovou překážku za druhou až na závěr, kde má závodník v nohách 10 km výše zmíněným terénem. Ale heslo závodu zní jasně. Závod prostě prověřil, co tvoje tělo zvládne! A taky mozek. Ten jsme zase potrápili na „memory testu“. Závodník tentokrát musel svůj kód udržet v hlavě hned od začátku až do cíle.

Oproti jarnímu závodu bylo také paradoxně víc koupání. Ale počasí tomu nahrávalo. Bylo azuro a tepleji než na jaře. Vedle poněkud drsné silové části v závěru a ještě drsnější běžecké kopcovité etapy strávili závodníci zbytek závodu na břehu Berounky. Respektive spíš v ní. Brodění, plazení, celkové skóre smočení bylo asi 5. Jestli jsme někomu tvrdili, že tam bude po kotníky, tak jsme kecali. U řeky narazili i na šplh na laně. Kromě těla a mysli jsme prověřili i odvahu v několik metrů dlouhém tunelu v absolutní tmě. Myši tam údajně nebyly, jenom krysy, takže pohoda a jedeme dál.

Jsme rádi, že jsme se tentokrát vyvarovali frontám na překážkách, díky novince v podobě intervalových startů. Po vlnách startovala pouze kategorie FUN. Hlavní novinka závodu ale přišla až po hlavním závodě: sprint BEROUN RACE OBSTACLE ELIMINATOR. Na trase cca 800m byla nasekaná jedna překážka za druhou. Kvalifikační kolo se beželo po jednotlivcích na osm nejrychlejších časů. Další tři kola byla postupová, vždy ve dvojici závodníků, z nichž postupoval dále jen první v cíli. Ti nejlepší byli na trase čtyřikrát. Většina z nich navíc měla po hlavním závodě. Velký obdiv vám všem!! Přesto, že bylo znát vyčerpání, neztráceli jste odhodlání. Neuvěřitelné výkony.

Poklonu chceme vyseknout všem závodníkům do jednoho. I ten, kdo nevyhrál závod, zvítězil sám nad sebou a nad svou hlavou, která se mu snažila nakecat, že na to nemá. A to teda rozhodně nebyla pravda.

Na závěr zbývalo vyhlásit tombolu s hodnotnými cenami od našich partnerů. Po celý den byl v zázemí k dispozici program pro děti od hlavního partnera dětského závodu, kterým je Decathlon, dále malování na obličej, skákací hrad, součástí doprovodného programu byl i taneční workshop Lucky Šebkové, vystoupení taneční skupiny Áčko a soutěž v převalování pneumatiky. Samozřejmě také spousta jídla a pití. Co víc si při sobotě přát?

Moc děkujeme, že jste Beroun Race opět udělaly nezapomenutelným žážitkem. Uvidíme na jaře! Zapiš si datum 26. 4. 2020.