5 skvělých věcí, kterými ti cvičení změní život

Silnější, funkčnější, zdravější a hezčí tělo jsou bezesporu nejčastějšími důvody, proč sportujeme. Účinky cvičení ale sahají mnohem dál. „Cvičení ti změní život“ zní jako klišé, ale nejde o nic víc než vědecky podložená fakta.

Když už tě nedonutí zdraví nebo vzhled, třeba hledáš právě jednu z těchto věcí:

Budeš mít energie na rozdávání

Možná si říkáš, že tě cvičení spíš o veškerou energii připraví. Energetický výdej při fyzické námaze je ale něco jiného. Pohybem totiž zvyšujeme průtok kyslíku a hladinu hormonů, což nám následně energii dodává. Cvičení také podporuje činnost srdce, plic a svalů. Musíš uznat, že nejúnavnější bývá nedělat nic. Dlouhodobé nicnedělání je to, co ti bere energii, se cvičením je to naopak. Díky pravidelnému cvičení budeš zvládat každodenní činnosti rychleji a s větší lehkostí.

Cvičení podporuje mozkovou činnost

Jeden z dalších vědecky podložených faktů, které ti usnadní život je fakt, že cvičení omlazuje mozek. Bylo dokázáno, že pohyb produkuje chemikálii, která stimuluje tvorbu nových mozkových buněk. Vyšší mozková činnost se ti pak hodí hlavně v práci, především pokud je kreativně zaměřená. Studie tvrdí, že abychom dosáhli tvorby nových buněk, měli bychom cvičit alespoň 30 minut 5x týdně při střední intenzitě. Důležitou roli hraje také produkce dopaminu, což je hormon zodpovědný za vznik motivace a koncentrace, kromě toho cvičení zlepšuje také paměť.

Méně stresu a lepší nálada

Cvičení dokonce pomáhá s léčbou depresí. Notoricky známé endorfiny, ale také serotonin ovlivňují naši duševní pohodu. Lidé s nízkou hladinou serotoninu více cítí bolest, stres, úzkost. Chceš snad být permanentně pod stresem, naštvaný a otrávený? Serotonin – hormon štěstí a radosti prokazatelně zlepšuje náladu a cvičení je nejsnazší cestou, jak jeho produkci zvýšit. Mimo jiné ovlivňuje i trávení nebo spánek. Statisticky je mezi sportujícími lidmi daleko méně depresivních příznaků. Důležité ale je, najít si pohyb, který tě bude bavit.

Cvičení zvyšuje sebevědomí

Cvičení samozřejmě souvisí s fyzickými změnami, ale stejně tak s těmi psychickými. Nejen že budeš vypadat skvěle, ale ten pocit že pro sebe něco děláš a dokážeš překonat své líné „já“, ten je k nezaplacení.

Budeš spát jako mimino

Poruchy spánku jsou čím dál častějším problémem dnešní doby. Souvisí se stresem, přepracováním, spousta starostí, povinností a žádný čas na odpočinek. Pravidelná fyzická aktivita pomáhá nejen s usínáním, ale také s kvalitou spánku. Co se nedoporučuje je opravdu náročný trénink nedlouho před spaním, který rozpumpovanému tělu naopak nedovolí hned tak usnout. Cvičení během dne, případně lehčí cvičení odpoledne nebo navečer tě ale rozhodně zaručeně uspí.

Cvičení, do kterého se nebudeš muset nutit, ale bude tě bavit stále hledáš? Tak přijď k nám 🙂

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů