Monika

STORY OF Monika Vašutová: „Když si řeknu, že něco dám, tak si to chci dokázat“, aneb letuška Super Dříčem

Dnes přinášíme další inspirativní příběh letušky, která i přes své pracovní vytížení a nepravidelný režim dokázala vyhrát Super Dříče. V Gymu ji potkáš hlavně ráno, někdy stihla trénink až odpoledne. Čas na trénink si ale vždycky udělá a slovo „výmluvy“ nezná. Zajímalo nás, jak dokáže skloubit náročné povolání s každodenní dřinou v gymu.

Za měsíc zvládla odmakat 27 tréninků. Jak vypadá její den? Měla někdy krizi? Kam všude lítá? Čeho by chtěla cvičením dosáhnout, a jaké nároky jsou vlastně na letušky kladeny? To se hned dozvíš.

Kolik ti je a čím se živíš?

Je mi 31 a už devátým rokem dělám letušku.

Jako letuška musíš být hodně zaneprázdněná, jak to zvládáš skloubit se cvičením?

Vyhovuje mi nepravidelný režim práce a právě díky tomu stíhám chodit cvičit, samozřejmě nejde to vždycky. Bohužel teď díky situaci kolem Covidu mám víc volna, tak to jde dobře, ale při běžném provozu jsem se kolikrát musela kousnout, abych ráno vstala. A Když jsem někde dlouhodobě pryč, tak využívám hotelová fitka.

Prozradíš nám, kam nejvíc lítáš?

Ono je to hodně rozmanitý, není jedna konkrétní destinace, kam bych lítala nejvíc. Přes léto určitě klasické dovolenkové destinace, jako Řecko, Španělsko, Turecko, v zimě je to větší exotika a delší vzdálenosti. Letos v zimě jsem se např. podívala do Keni nebo do Ománu.

Abys mohla dělat letušku, existují nějaké fyzické podmínky, nároky? 🙂

Jediné fyzické podmínky co se na výcviku vyžadují, je uplavat 100m pod nějaký časový limit a pak rozsáhlejší zdravotní prohlídka. V praxi si osobně myslím, že je důležité být fyzicky zdatnější, kolikrát musíme zvedat těžší věci a celkově práce v letadle, kde je přetlak, je náročnější a člověk musí být zdravý, aby to zvládl bez obtíží.

Popsala bys nám jeden svůj takový běžný pracovní den?

To je těžký, každý pracovní den je úplně jiný a může se stát cokoli. Jednou jdu do práce ve 3 ráno, jindy zas v 9 a v 18 jsem zpátky. Např. včera jsem byla skoro 20h zavřena v letadle, to pak dospávám celý den a jsem nepoužitelná. Ale běžně to vypadá tak, že doletíme do destinace, tam jsem cca 50 minut a letíme zase zpátky, občas letíme někam na delší dobu, klidně i měsíc pryč.

I přes pracovní vytížení jsi dokázala vyhrát Super dříče 27 odmakanými tréninky, bylo to cílené?

Na začátku měsíce to cílené nebylo, měla jsem dost volna, tak jsem chodila denně, pak jsem se hecla a řekla si, že bych mohla dát každý den, když jsem měla tak pěkný začátek.  Takže jsem pak chodila i mezi nočníma, ale to vím, že už asi nikdy neudělám, byla jsem pak úplně vyřízená. Ale já když si řeknu, že něco dám, tak si to chci dokázat a držet se cíle.

Plánuješ si stejnou frekvenci cvičení udržet i dál?

Určitě budu dál chodit, jak to půjde, ale nebudu to tolik přehánět a chci se zase teď chvíli věnovat více běhu, na který mi nezbyl v červenci čas.

Co bylo prvotním impulsem začít cvičit a pamatuješ si na pocit z prvního tréninku?

Já jsem nikdy nebyla na fitka ani na žádný cvičení (byla jsem pořádný lenoch), asi před 4 roky jsem začala běhat, pak jsem chodila na jógu, ale chtěla jsem zkusit něco jinýho, na zpevnění těla a získání svalů.  Kamarádka mě asi před rokem a půl vzala poprvé na kruháč, za co jsem jí vděčná, protože sama bych se asi nikdy nedokopala. Od té doby chodím pravidelně.

Pocit z prvního tréninku si pamatuju moc dobře, bylo to s Petrem, a když jsem viděla, co se tam všechno dělá za cviky, tak jsem myslela, že to nedám, že se ztrapním a umřu. Druhý den jsem se samozřejmě nemohla skoro pohnout. Ale nevzdala jsem to a jsem za to ráda.

Co ti cvičení dává, dokázala bys nějak popsat, co pro tebe kruháč znamená?

Baví mě to, každý trénink je jiný takže se dá říct, že nikdy nevím, co mě ten den čeká. Na kruháči jsem taky potkala spoustu fajn lidí, takže i přesto, že je to dřina, je tam i sranda. Navíc ráda na sobě pozoruju pokroky.

Máš ve cvičení nějaké konkrétní cíle?

Zlepšovat se jak v provádění cviků, tak i zlepšovat fyzičku a třeba taky jednou mít vyrýsovanou postavu.

Jak vypadá při tvém pracovním režimu strava? Jsi štíhlá, stíháš jíst pravidelně, musíš se nějakým způsobem hlídat?

Jsem hrozný lenoch, co se týče vaření a pravidelnosti, takže cvičím proto, abych mohla normálně jíst. Ale snažím se hlídat, většinou jím spíš zdravě, ale jsou dny, kdy ráda prasím, ale výčitky z toho rozhodně nemám.

Co děláš, když zrovna nelítáš, nebo necvičíš? Věnuješ se i jiným sportům?

Ráda běhám, díky tomu jsem vlastně před 4 lety shodila asi 15 kg, a pročistím si tím hlavu. Jinak i přes své zaměstnání ráda cestuju, objevuju nová místa a nejradši se válím někde u moře.

Monča před mínus 15 kily

Máš nějaký oblíbený cvik?

Oblíbený asi žádný nemám, řekla bych protahování na konci 🙂  Ne, něco mě baví víc, něco zas míň, ale asi nejlepší je ten dobrý pocit co mám na konci každýho tréninku.

Jaký naopak ráda nemáš?

Cviky na balanc, v tom mám ještě hodně co zlepšovat, a pak ručkování a šplhání po laně.

Jaké je tvé oblíbené jídlo?

To je těžký, mám ráda jídlo, ale nejvíc čokoládu a sladký všeobecně, těstoviny, hovězí steaky a všechny druhy sýrů.

Děkujeme za rozhovor! Začínáme mít pocit, že k nám chodí cvičit samí inspirativní lidé. A jsme rádi, že jejich příběhy mohou motivovat ostatní. Dokážeš to i ty. Stačí se pro to rozhodnout a nepřipouštět si, že to nedáš.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů