STORY OF Denisa Chlustinová 2: Na MS hodlám bojovat o první desítku!

„Ty jsi namakaná, co děláš?“ Tuhle větu slýchá Denča asi často. Kromě Super Kruháče má její nasvalenou postavu na svědomí hlavně Pole Dance, kterému se věnuje na profesionální úrovni a patří mezi českou elitu. Těžko by navíc někdo téhle vysportované drobné sympaťačce hádal 33 let. Aspoň my jsme tipovali maximálně 25. Joo ten sport dělá divy.

Denisa je neskutečně cílevědomá a tvrdá dřina je její nejlepší kámoš. Pole Dance je sám o sobě tvrdý sport. Hlavně kategorie, které se věnuje právě Denča. Dnes ale bude řeč o jejích úspěších a o tom, co ji teď čeká. Svou nezlomností se totiž i přes zdravotní komplikace nominovala na mistrovství světa do Švýcarska. Jak trénuje, co vše musí pro takový úspěch obětovat a jakto, že je sakra tak dobrá?

Čti dál!

Posledních pár soutěží jsi vyhrála na plné čáře – o jaké soutěže šlo a co tě čeká teď?

Vždy se jednalo o celorepublikové soutěže v kategorii Pole Sport. Vedle Pole Sportu ještě existuje Pole Art, Pole Battle, Pole Exotic, atd. Pole Sport je právě nejnáročnější a je zde kladen důraz na precizní provedení jednotlivých prvků a porota je v jejich uznávání velmi přísná. Z toho důvodu se nyní hodně pole dancerek přesouvá směrem k Pole Art, kde jsou volnější pravidla a hodnotí se větší úměrou artová složka. Já ale preferuji Pole Sport. Ta přísnost mi vyhovuje.

Letos jsem se zúčastnila Pole Sportové soutěže v České Lípě, kde jsem v obrovské konkurenci obsadila 2.místo. Měsíc na to už jsem závodila v Kladně a zde už jsem brala zlatou medaili. Nejdůležitější soutěž se ale uskutečnila v Praze. Z Czech Pole Sport Open se vítěz každé věkové kategorie kvalifikoval na MS do Švýcarska. Všechny mé tréninky za posledních 9 měsíců směřovaly k cíli vyhrát tuto soutěž. A díky této zlaté medaili se už nyní mohu těšit na konci října k Ženevskému jezeru. Nyní jsem ve velkém tréninkovém zápřahu, abych zde předvedla co nejlepší výkon. Původně jsem si přála umístit se v první dvacítce, ale nakonec hodlám bojovat o první desítku.     

 

Kolik holek jsi porazila? Je obecně v tvé kategorii konkurence velká?


Co se týče Pole Sportu a elitní kategorie, tak momentálně zde není úplně narváno. Přípravu na tuto soutěž většinou provází celá řada zranění a tak ve finále na soutěž dorazí jen hrstka přeživší. I mě trápí různá zranění poslední dobou, ale vždy věřím, že mě adrenalin vyburcuje k super výkonu a mé tělo to zvládne. Každopádně poslední víkend v listopadu se v Berouně uskuteční MČR Pole Art. Zde se můžete těšit na 16 elitních závodnic a pak spoustu amatérek a profesionálek. 

Jak dlouho se na takovou soutěž připravuješ a kolik hodin denně/týdně cvičíš?


Momentálně trénuji 5x týdně 2,5 h na tyči, a snažím se chodit 3 x týdně na Super Kruháč. Čím jsem starší, tím vlastně trénuji méně. Byly doby, kdy jsem trénovala 5x týdně 4x v kuse, plus kardio a posilování. Teď se snažím hodně i relaxovat a chodit na fyzioterapii, masáže a do sauny.   

Mimo jiné jsi závodila proti své žačce. Je to nějaký jiný pocit, než když závodíš proti cizím?


Bětka ke mě před několika lety přišla na lekci a já hned poznala její potenciál a snažila se jí naučit co nejvíce. To, že jednou budeme závodit proti sobě jsem tehdy netušila. Nyní už je i z ní lektorka a stejně jako já vymetá všechny možné i nemožné soutěže. Zatím ji sice ještě porážím, ale třeba už brzo dojde k tomu, že žák přeroste svého učitele a já si budu moci říkat, jak jsem jí to hezky naučila. 

Jednou jsi zmiňovala, že jsi mezi závodnicemi nejstarší. Jak moc je v tomhle sportu věk limitující?


Já se v tom snažím najít spíše to pozitivum, že jsem vlastně zároveň nejzkušenější. A tím, že se Bětka dostala z profesionálů do elity, je teď nejstarší ona. A jinak v tom teda moc nevýhod nevidím. Spousta mladých holek si do sestavy natříská soustu prvků, které nemají dotrénovaný nebo na ně prostě nemají. Nevypadají pak dobře nebo to rovnou celé pokazí. Já tam mám vše co jsem už 100 x udělala a mám milion variant, kdyby nastala krizová situace. Jediné co prostě musím je myslet na své zdraví a starat se o své tělo, aby mi dobře sloužilo dalších 30 let.     

Máš nějakou trenérku, která tě na soutěže připravuje, nebo si vše děláš sama?


Kromě trenérů ze Super Kruháče, kteří se starají o mou silovou stránku, mám i své pole dance trenéry. Už pár let spolupracuji s top trenérkou Terkou, která je hodně přísná, ale díky ní se stále zlepšuji. Terka mi vlastně pomáhá stavět sestavy na soutěže a poté je se mnou týden co týden piluje. A pak ještě trénuji s Alex, která mě učí nové triky a při nebezpečných věcech mě jistí, abych se nezabila. Ale spoustu věcí se snažím naučit a vymyslet sama, přece jenom potřebuji, aby mi sestava seděla a prvky v ní se mi dobře dělaly.  

Nedávno tě trápilo zápěstí. Jak jsi dokázala i se zdravotním omezením vyhrát? Prostě jsi zatnula zuby a šla přes bolest?


Přesně. Zatnula jsem zuby a šla do toho naplno. Věřila jsem, že mě mé tělo nenechá ve štychu. I přesto, že jsem cítila bolest, jsem dojela až do konce. Bohužel má příprava na soutěž mi nedovolí si odpočinout, a tak se stav mých rukou zhoršuje. Nyní mám syndrom karpálního tunelu a zánět šlach. Počítám, že po MS budu muset hodně zvolnit.  

Kromě svých tréninků vedeš ještě taneční lekce a navíc učíš na škole. Jak to zvládáš skloubit? Musí to být hlavně před soutěží časově náročné


Učím na VOŠ ekonomických studií (účetnictví, daně, …) v Praze cca 9:30-15:00 a odtud hned běžím na svůj trénink nebo učit lekce pole dance. Moc volného času nemám. Musím mít vždy skvěle vše předem naplánované do poslední minutky. Je to hodně náročné a od příštího roku už budu učit ve škole jen na částečný úvazek, abych měla i čas pro sebe. 

Když přijde na tvou lekci úplný nováček, jak takový trénink probíhá? Je zapotřebí nějaká silová příprava?

Každý kdo před první pole dance lekcí dělal nějaký sport má jistou výhodu a určitě bude postupovat rychleji než někdo kdo už roky jen sedí u počítače. Ke klientům přistupuji velmi individuálně. Tak či tak prvních několik lekcí se seznamujeme s tyčí, učíme se spiny (otočky) kolem tyče a základní prvky na tyči hlavou nahoru. Až po ukončení kurzu pro začátečníky se tanečnice pověsí hlavou dolů. Trénink vždy začíná rozehřátím a rozhýbáním celého těla. Poté následuje důsledné protažení a samotná výuka. Na konci pak lehčí strečink.

Tobě samotné Kruháč hodně silově pomáhá?


Nedovedete si přestavit, jak moc jsem se zlepšila v silových věcech od té doby, co dělám Kruháč. Vše jde najednou mnohem lépe, mám super fyzičku a nové věci se mi učí mnohem rychleji. Všem svým holkám pořád říkám, ať koukají začít chodit taky, ale znáte to… miliony výmluv, proč na to nemají čas, a pak se vidí, že jim ty silové věci nejdou. 

Ve chvíli kdy postoupíš např. z ČR na Evropu nebo z Evropy na MS – soutěžíš se stejnou choreografií, nebo ji podle potřeby upravuješ/měníš?

Původně jsme s trenérkou zamýšlely, že pojedu na MS se stejnou sestavou, ale vzhledem k tomu, že jsem se opět naučila pár nových triků, tak jí celou stavíme znovu. Navíc mám celé léto na to se tu novou sestavu naučit. 

Jsi jediná česká postupující závodnice (na MS), nebo se tam objeví více češek?

V mé věkové kategorii tam budu jen já, ale se mou pojede celá česká reprezentace. ČR tam bude mít své zástupce v kategorii juniorů, elite women 18+ a 30+, masters 40+ a 50+ a dokonce i muži nás budou reprezentovat. 

Takže Pole Dance mohou dělat i muži?


Ano pole dance dělají i muži, ale je jich opravdu malinko. Možná bych se mohl nechat vyhecovat trenér Michal a příští rok se přihlásit na MČR. 

Dá se říct, jaký národ je v tomhle sportu nejúspěšnější?


Rozhodně můžeme říci, že ČR má úžasné pole dancerky, které se ve světě neztratí. Velmi úspěšné jsou samozřejmě závodnice z asijských zemí. 

Je nějaký prvek, který zatím nezvládáš a pracuješ na něm?

Jéééé těch by bylo… Když jsem na tuto otázku odpovídala naposledy, tak jsem říkala, že chci umět salta na tyči, ale že se jich moc moc bojím. Nyní mohu říci, že už salta umím a nedělají mi žádný problém. Takže další věc, po které toužím je fonji. Mám veškeré předpoklady pro to abych to zvládla, ale brání mi hlava. A pak se teda teď snažím nasoukat do jednoho velmi náročného flexi prvku Low Back a ten věřím, že časem zvládnu a budu ho moci předvést na nějaké soutěži. 

Děkujeme za rozhovor a celý Super Kruháč drží palce!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů