Proč je jarní únava jarní, proč ji nepodcenit a jak s ní bojovat?

Před 10 dny začalo astronomické jaro a s ním může spousta z nás pociťovat nástup jarní únavy. Většina lidí ji bere jako srandičku a přechodný stav, který ale při delším trvání může značně ovlivnit naše zdraví. Není proto radno ho brát na lehkou váhu. Nepostihuje každého, ale shodneme se na tom, že je to stav více než nepříjemný, mnohdy až omezující běžný život a třeba právě ty s jarní únavou bojuješ. Napadlo tě někdy, proč přichází zrovna na jaře?

Jarní únava sice není z lékařského hlediska považována za diagnózu. Jakýkoli stav chronické únavy ale může přerůst v chronický únavový syndrom, který už je definován jako onemocnění a projevuje se jak psychickými, tak neurologickými problémy. Ovlivňuje zdraví, práci, rodinné i partnerské vztahy. Jarní únavu můžeme charakterizovat jako určitou sezónní, méně závažnou „odrůdu“, která má ale obdobné symptomy.

Jak se jarní únava projevuje?

Mezi nejčastější symptomy patří bolest kloubů, svalů a hlavy, závratě, špatný spánek, problémy s koncentrací, apatie a celková vyčerpanost, poruchy paměti, duševní nevyrovnanost, nervozita, může se dostavit i světloplachost nebo přecitlivělost na zvuky. Obecně jde o stav fyzického i psychického vyčerpání, které nás většinou varuje, že máme zpomalit, proto poslouchej svoje tělo a nesnaž se ji za každou cenu přebít dvojitou dávkou kofeinu. Jarní únava více postihuje ženy než muže, nejčastěji ve středním věku a každoročně se s ní setká až čtvrtina lidí.

Proč přichází na jaře?

Jarní únava je zažitý pojem a málokoho napadne se zamyslet nad tím, proč se jí vlastně říká jarní, respektive proč přichází zrovna v tomto ročním období. Jarní únava souvisí se změnami biorytmů způsobených střídáním ročních období. Ačkoliv by se mohlo zdát, že je to moderní vymoženost, je stará jako lidstvo samo a potýkali se s ní už naši předci. Jarní únava vzniká jako důsledek zimy, proto přichází právě na jaře. Chladné měsíce pro nás představují zátěž – častá nachlazení, respirační infekce, méně pohybu a hlavně nedostatek slunečních paprsků, se kterým souvisí nedostatek určitých vitamínů. Vzájemné působení těchto faktorů vede k celkovému oslabení a vyčerpání. Nepřidá nám ani střídavé aprílové počasí a velké teplotní rozdíly ráno/den. Svoji roli hraje i posun času, změna atmosférického tlaku i délky dne.

Existuje nějaká prevence?

Odborníci se shodují, že lidé, kteří zimu tráví aktivně a nastaví si správný režim pohyb/strava/hydratace/otužování/omezení alkoholu/duševní pohoda, bývají jarního útlumu ušetřeni. Příští zimu na to mysli.

Když už přijde, jak s ní bojovat?

Pestrá a odlehčená strava je klíčem k odbourání únavy. Důležité jsou vitamíny skupiny B – luštěniny, kvasnice, maso, sýry a celozrnné obiloviny. Míru a dopad únavy snižuje také hořčík, železo, kyselina askorbová nebo koenzym Q10, kterého s věkem ubývá. Pohlídej si také příjem tekutin a do jídelníčku zařaď spoustu zeleniny, zelené klíčky, mořské řasy nebo např. čínské houby (reishi) ve formě doplňku stravy.

Choď na procházky. Chůze je jakožto nejpřirozenější pohyb považována za účinný lék na permanentní únavu. Svoje benefity má samozřejmě i pohyb na čerstvém vzduchu s ní spojený. Dýchej zhluboka, když je slunce, vystavuj se mu co nejvíce je to možné. Jak je známo, slunečný svit podporuje tvorbu serotoninu a vitamínu D, který posiluje imunitu podobně jako pobyt ve finské sauně.

Nepřepínej se. Nesnaž se s únavou bojovat jejím potlačováním „dopingy“ ve formě šesti kafí denně, nebo přeslazenými energetickými nápoji. Zpomal a dej pozor také na náročné fyzické aktivity, které by únavu mohly jen prohloubit. Nesnaž se jí přebít. Ber jarní únavu jako čas pro regeneraci a obnovu ztracených sil. Nauč se spěchat pomalu, vypnout a alespoň na chvíli se denně odprostit od starostí a povinností. Věnujte se koníčkům, obklopujte se těmi, které máte rádi a pracujte na sobě po fyzické i psychické stránce.

VAROVÁNÍ: Únavu trvající déle než 5 týdnů neber na lehkou váhu!

PS: Pokud potřebuješ upravit stravu, neváhej se na nás obrátit, rádi ti s jídelníčkem pomůžeme.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů