Jak vydržet u novoročních předsevzetí?

Největší problém předsevzetí je ten, že si často klademe za cíl nesplnitelné, nebo hodně obtížně splnitelné. Všechno chceme hned a ideálně bez větší námahy. Máme pocit, že něco musíme a to nás odrazuje ještě víc. Jak na to, abychom naše touhy a přání dotáhli do zdárného konce?

Asi se shodneme, že cvičení, zdravý životní styl, hubnutí nebo pěkná postava jsou nejčastější předsevzetí. Často ale nemají dlouhé trvání. A to tak často, že si tito vytrvalci vysloužili speciální pojem. Jak na to, abys nezapadl do škatulky tzv. ledňáčků? 

1) Dávej si reálné, dílčí cíle

Místo „zhubnout 30 kilo“ si přej zhubnout třeba 5. Úspěšnost je vysoká, rychlejší a díky tomu ti dodá další motivaci. Pak si nastav dalších 5, atd. Uvidíš, že ti pak přijde i těch 30 dosažitelnějších.

2) Najdi si na všem něco dobrého

Nic se člověku nezprotiví tak, jako to, co musí. Např. u cvičení je proto fajn najít si typ tréninku, který tě bude prostě bavit. Někdo radši zvedá činky, jiný upřednostní kardio. Někdo je spíš individualista, ale léty ověřený způsob, jak cvičení milovat jsou skupinové lekce, kde tě ostatní nabudí k lepším výkonům a víš, že jsi v partě lidí se stejnými cíli, a ve více lidech se to lépe táhne. Když samotný cvičení jó nemusíš, dobrá motivace je sexy trenér, sexy cvičenci, kámoši, oblíbená hudba.

 3) Strategický plán

Když máš cíl, ale nevíš jak na něj, je samozřejmě velká pravděpodobnost, že to asi neklapne. Zaměř se proto víc než na cíl, na jednotlivé kroky, které tě k němu dovedou. Tzn. strava, pitný režim, plán tréninků, můžeš zvážit pomoc nutričního poradce a nechat si udělat jídelníček na míru. Bez úpravy jídla zkrátka nepočítej se zázraky.

4) S přísností to nepřeháněj

Teď míříme hlavně na jídlo. Každý máme nějaké neřesti, závislosti, které nám dodají radost, uspokojení. Co se stane, když je ze dne na den škrtneš? Budeš je chtít o to víc. Nevíme jestli vědecky, ale je dokázáno, že čím víc si něco zakazuješ, tím víc to chceš. A když celou dobu budeš strádat, motivaci ti to asi nedodá a o to víc se pak nacpeš. Stačí upravit množství, kostička čokolády ještě nikoho nezabila.

5) Časosběr

Každý týden se vyfoť. Proměnu po krátkém čase sám na sobě samozřejmě pozorovat nebudeš, když se ale podíváš zpětně na fotky, uvidíš, jak tě to nakopne jít dál!

My víme, že ty žádnej ledňáček nejsi! Ty máš na víc, takže se drž a když nebudeš vědět kudy kam, neváhej se na nás obrátit!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů