Kardio vs. HIIT. Co spálí více kalorií?

Chodíš běhat a hlídáš si tepovku, ať nedej bože nepřekročíš svou aerobní zónu, protože tam se spalují tuky nejefektivněji? Cvičení v nízké intenzitě jistě má svůj význam a účinek, ale dnes se za efektivnější „spalovač“ považuje spíše cvičení, které střídá nízkou a vysokou intenzitu.

Hubnutí kardiem jako přežitek

Kratší cvičení, které takto střídá intenzitu, prokazatelně spálí více kalorií, než jednou tak déle trvající aktivita v konstantním tempu při nízké aktivitě. Tzv. HIIT (high-intensity-interval-training), tedy vysoko intenzivní intervalový trénink je založen na střídání intervalů odpočinku a maximálního zatížení. Tento pojem je obecnější název pro cvičení, jako je třeba kruhový trénink nebo tabata.

HIITU je připisován až 9x větší účinek, než klasickému kardiu

Jeho hlavní kouzlo tkví v tzv. „dopalovacím efektu“, tedy určitém dojezdu, kdy spaluješ ještě několik hodin po tréninku. Při samotném cvičení tuk nespaluješ téměř vůbec, jelikož tělo čerpá z jiných zdrojů, než při nízké intenzitě, ale dojezdový efekt ve výsledku spálí mnohem víc tuku, než běžné kardio.

Důležité je si také uvědomit, že u kardia začíná spalování tuků až po cca 20 minutách. Naopak HIIT většinou celkově netrvá déle, než 30 minut. Je tedy efektivnější i časově. HIIT se dá praktikovat nejen ve formě posilování, ale např. také při plavání, běhu, jízdě na kole. Základním principem je odjet krátký interval zcela na plno a prokládat ho odpočinkem, nebo pomalejším tempem.

3 důvody, proč praktikovat HIIT:

  • Zvyšuje kondici a tzv. VO2 max, což je ukazatel množství kyslíku, který jsme schopni dopravit ke svalům a tím pádem je lépe okysličovat
  • Zrychlení klidového metabolismu
  • Podpora oběhového systému, prevence cukrovky a vysokého krevního tlaku

Kvůli vysoké intenzitě se HIIT nedá praktikovat každý den, ale pro střídání s klidovějšími aktivitami je skvělým pomocníkem nejen při hubnutí.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů