Frekvence tréninků je důležitým faktorem dosahování vytyčených cílů. Neexistuje však obecná odpověď, jelikož ji ovlivňuje spousta okolností jako je zdravotní stav, cíl, typ tréninku, aktuální fyzická zdatnost a další. Při příliš nízkém počtu tréninků nedosáhneme svých cílů buď vůbec nebo velmi pomalu, naopak příliš vysoká frekvence může způsobit přetrénování a demotivaci. Také někdy tápete nad tím, co je málo, a co už moc?
Co se týče minima pro zdravotní benefity při současném viditelném progresu, doporučují se alespoň 3 tréninky týdně. Skutečně je prokázáno, že lidé, co se hýbou třikrát a více týdně jsou zdravější než ti, co cvičí jen jednou nebo dvakrát týdně. Jak ale bylo řečeno, existují specifické okolnosti a situace, které frekvenci tréninků ovlivňují.
…když jsem začátečník
Speciální sortou sportovců jsou samozřejmě začátečníci, kteří z logiky věci nemohou cvičit stejně, jako zdatný fitness nadšenec. Nejde jen o předchozí zkušenost se cvičením, ale celkově sportem. Např. fitness začátečník, který se ale věnuje jinému sportu zvládne víc, než ten, kdo je pohybem zcela nepolíbený. Jako začátečníci začněte na dvou tréninkách týdně a podle toho, jak se cítíte v netréninkové dny postupně přidávejte.
…když chci maximální progres
Někdo cvičí jen tak pro dobrou náladu, pocit a udržení hmotnosti. Jinak potřebujeme cvičit tehdy, pokud máme jasný cíl shodit přebytečná kila nebo nabrat svaly. Tady už je frekvence hodně důležitá, protože ovlivňuje rychlost a kvalitu výsledků. V pokročilé fázi bychom se měli pohybovat ideálně na 4 tréninkách týdně. Při takové frekvenci je na místě zvážit také konkrétní tréninkové dny v týdnu, jelikož tělo potřebuje mezi tréninky regenerovat. Nejlepší je např. schéma pondělí – středa – pátek – neděle ráno. Ráno z toho důvodu, abychom do pondělního odpoledne získali více času právě na regeneraci. Ne každý si může vybírat, ale vždy bychom měli myslet na dostatečný čas pro odpočinek, protože jeho nedostatek progres také brzdí. S maximálním progresem také souvisí typ tréninku, kdy bychom se rozhodně neměli vyhýbat cvičení se zátěží. Při cvičení s vlastní vahou můžeme přidat klidně až na 5 tréninků týdně.
Co už je moc?
5 tréninků týdně se jeví jako maximum, které je naše tělo schopné uregenerovat. I když jste ten největší fitness nadšenec, kterého cvičení tak baví, že je schopný intenzivně cvičit každý den, myslete na to, že zde neplatí „čím víc, tím líp“. Tělo to sice nějakou dobu vydrží, ale dlouhodobě je to pro „amatéra“ neudržitelné. Ve chvíli kdy tělo příliš unavíme, přestane spolupracovat a naopak bude stagnovat. Možná můžete argumentovat tím, že profesionální sportovci běžně trénují až šestkrát týdně. Ano, ale veškerý volný čas mohou věnovat striktně promyšlené regeneraci a pro většinu běžně pracujících lidí je takový tréninkový program zbytečný i nereálný.
Nejde nezmínit také význam stravy, o které ale píšeme v jiných článcích. Pokud toužíte po pořádně změně a potřebujete komplexní tréninkový plán, v On-line Gymu máme program pro začátečníky i pokročilé, včetně jídelníčku.