Fenomén „plavková sezóna“, aneb jak mít letní formu celoročně

Léto je v plném proudu a s ním přichází i snahy o rychlé hubnutí a rýsování do plavek. Lidé se nejen v tomto období dělí do dvou skupin: Ti, co opravdu chtějí vypadat dobře a ti, co se o to snaží pod tlakem určitého veřejného mínění, sociálních sítí a ideálu krásy. Zamysleli jste se někdy nad tím, do jaké skupiny patříte? 

Pojďme si hned zezačátku přiznat, že jakékoli rychlé hubnutí pro konkrétní příležitost (maturák, svatba, léto) je nesmysl, protože vždy přichází návrat do starých kolejí, který to vrátí tělu i s úroky. Většinou totiž přijde jojo efekt. Pokud nezvládáte cvičit a žít zdravě celoročně, alespoň začněte cca 2 – 3 měsíce předem, nikoli „jee za tejden otevíraj koupák, musím zhubnout aspoň 10 kilo!“

Nebo se ideálně naučte udržovat fit průběžně a dlouhodobě.

Uvědomte si, že…

Léto má být radostné období plné zážitků. Pokud ale nevypadáme jako z obálky časopisu Muscle & Fitness, mění se spíš v období stresu. Máme strach, co si o nás myslí ostatní. V první řadě – žádný ideál krásy neexistuje a když už máme kila navíc, měli bychom se zamyslet spíše nad zdravotními riziky. Za náš vzhled nás nikdo soudit nebude, a když už, tak jen chvíli a většinu času je to našemu okolí jedno. Co tím chceme říct je to, že bychom měli chtít dobře vypadat kvůli sobě, ne kvůli ostatním. Pak je totiž i větší naděje, že si letní formu udržíme i na jaře, na podzim i v zimě. A každé léto nebudeme muset marné rychlo – hubnoucí rituály opakovat.

„Plavková sezóna“ a „letní forma“ se bohužel staly reklamním sloganem mnoha nesmyslných a radikálních diet. Snažme se proto myslet racionálně místo honby za uznáním okolí se snažme o lepší verzi sebe sama. Přestaňme brát zdravý životní styl jako nutnost, kterou musíme měsíc vydržet, abychom chvíli vypadali dobře. Opravdu vás dělá šťastnými zalíbení se druhým i za tu cenu, že pak spadnete zpět, ne-li ještě hlouběji? Není lepší být fit prostě pořád?

Víte, jaká je oficiální definice fitness? 

Pojem fitness je popisován jako „sportovní aktivity i celkový životní styl mající za cíl všeobecnou tělesnou kondici, celkovou zdatnost, zlepšení držení těla, zlepšení konceptu postavy při současném působení na upevňování zdraví a rozvoj síly“.

Všimněte si té části „při současném působení na upevňování zdraví“, což jak už jsme si řekli, rychlé diety nejsou.

5 tipů pro dlouhodobě udržitelný zdravý životní styl

Jak se naučit brát to jako samozřejmost a součást života, do které se nemusíme nutit?

  • Začít musíme v hlavě – srovnat si priority, odpoutat se od názorů ostatních a zaměřit se na to, co je dobré pro nás, jde především o zdraví, kvalitu života a vnitřní pocit
  • Vytvořte si návyk – naučit se žít zdravě nejde přes noc. Nevzdávejte své snahy při prvním projevu ztráty motivace, která přichází cca kolem 2 – 3 týdnů. Udělejte si ze cvičení rituál, stanovte si tréninkové dny a jídelníček se snažte obměňovat. Jezdit na kole jsme se také museli naučit, abychom ji brali jako zcela přirozený pohyb a úkon, nad kterým už později nepřemýšlíme
  • Nebojte se požádat o radu – ano, bohužel to tak často je. Nevíme si s něčím rady, ale stydíme se zeptat. Žádný učený z nebe nespadl a líná huba,… znáte to. My, nebo kdokoli jiný, kdo se aktivním a zdravým životním stylm zabývá vás jistě rád poradí
  • Uvědomte si, že naučit se konečně žít zdravě je mnohem jednodušší a efektivnější, než opakovaně dělat jednu a tu samou chybu. Pokud chceš změnu, změň přístup.
  • Koupejte se ve vaně, nebo si pořiďte bazén 🙂 To je samozřejmě vtip, ale chceme tím říct, že pokud jste se zrovna odhodlali vypadat a cítit se dobře pořád, ale letos už to jaksi do plavek vyrýsovat nestíháte, raději obětujte jedno léto na přelidněném koupáku, než aby jste se opět pustili do nějaké extrémní diety. No a příští léto už se o svojí formu bát nemusíte. Začněte hned, ale pozvolna.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů