Strečink se uplatňuje především v souvislosti s tréninkem, vhodné je ho ale praktikovat i samostatně. Slouží k protažení namáhaných svalů a alespoň částečnému předcházení jejich následné bolesti. Mimo to udržuje ve formě šlachy i klouby a napomáhá také správnému dýchání a držení těla.
Na protažení po každém tréninku bychom rozhodně neměli zapomínat. Zatímco před cvičením se doporučuje praktikovat dynamický strečink především krouživými pohyby, po cvičení se zaměřujeme na statický strečink pomocí krátkých výdrží v dané poloze.
Strečink pochází z anglického „stretch“ a znamená roztažení, napětí, natažení, rozpínání. Často je sportovci opomíjen, protože ho nepovažují za důležitý. Protahovat bychom se ideálně měli i před tréninkem. V takovém případě slouží k přípravě svalů i oběhové a dýchací soustavy na zvýšenou zátěž, nebo jen na běžné fungování těla. Z toho důvodu je vhodné se protahovat i pokud nesportujeme, např. hned po ránu.
Proč je důležitý?
Strečink brání poškození svalových vláken, zrychluje pohybové reakce a zlepšuje celkový sportovní výkon díky zlepšení rozsahu pohybů. Udržuje svaly a šlachy pružné, předchází svalové nerovnováze, přispívá ke správnému držení těla i dýchání, zlepšuje kloubní pohyblivost a ohebnost celého těla. Podporuje rozvoj veškerých pohybových dovedností, jeho důležitou funkcí je i zklidnění a uvolnění těla. Strečinkem dokonce můžeme předejít zraněním kloubů a svalů jako je natržení svalů či šlach a úponů. Kromě tělesné kondice nás udržuje i v té psychické a dokonce zvyšuje odolnost vůči únavě.
Nejdřív tělo zahřejte
Protažení před tréninkem ideálně praktikujeme po krátkém zahřátí – rozběhání, rozdřepování atd. Při střečinku po cvičení jde tělo do protažení zahřáté samotným tréninkem. Svaly by zkrátka měly jít do strečinku uvolněné, protože ztuhlý a napjatý sval nemůžeme protáhnout kvalitně.
Samotné cviky provádíme pomalým a plynulým pohybem, když ucítíme ve svalu napětí, zpomalíme nebo zastavíme. Bavíme se tedy o statickém strečinku, na který nezapomínejme hlavně po tréninku. Tah ve svalu by měl být pouze mírný a neměli bychom jít přes bolest. Jeden cvik by měl pro efektivní protažení trvat cca 20 – 30 vteřin. Účelem strečinku rozhodně není provaz, ze kterého už vás nikdo nezvedne. Nepřepínejte se, protažení by mělo být spíše příjemné.
Zároveň myslete na to, že při střečinku, stejně jako při cvičení, hraje důležitou roli správné dýchání a technika, tedy správné provedení cviku.
Efekt SPRÁVNÉHO protažení může trvat až dva dny. Pokud po něm následuje trénink, tělo je takto připravené na cca 90 minut zátěže.