Patříš mezi tu část populace, která 10krát zamáčkne drnčící budík a vstává těsně před odchodem, nebo v horším případě před obědem a do práce chodí zásadně se svetrem naruby, držejíc v ruce část rohlíku, jako zoufalý pokus o snídani? Všichni jsme nebyli obdařeni tou skvělou schopností být ranní ptáče a vstávat s úsměvem, ale má to své výhody. Den je delší, víc toho stihneš a organismus je během dopoledne nejproduktivnější z celého dne, tak je škoda to zaspat. Taky se nemusíš stresovat, že zase přijdeš pozdě. První, co potřebuješ, je vůle, jinak to nedáš ani s našima super radama. Všechno je to o hlavě – rozhodni se, že to tak bude a tělo tě poslechne. Chvíli to půjde ztuha, ale od toho jsou tu naše tipy, které vše usnadní.
Pečlivě zvaž melodii
Zdá se to nepodstatné, ale budík, který ti způsobí epileptický záchvat ihned po probuzení není dobrá volba. Teda pokud o něj nestojíš, abys měl omluvenku z práce. Agresivní melodie tělo akorát šokuje, což tě sice probudí, ale určitě už dál nenaladí na to, abys ochotně a rád vytáhnul paty z postele. Zkus třeba svůj oblíbený song, ptačí zpěv nebo tón, při kterém bys neměl problém ani usnout.
Vstávat a cvičit
Teď nemyslíme nějaký hardcore workout. Hned jak otevřeš oči, ještě vleže se zlehka protáhni. Pro tělo je v tu chvíli každý prudký pohyb šokem. Menší stretching pozvolna nastartuje metabolismus a rozproudí krevní oběh. Ideální je bezprostředně hydratovat vlažnou vodou s kapkou citronu, otevřít okno a nadýchat se svěžího vzduchu. Zkusit můžeš i spát s roztaženými závěsy, denní světlo ti s probuzením také pomůže. Až se trochu zmátoříš, můžeš si dát menší rozcvičku, pár dřepů, panáků (těch skákanejch) a uvidíš, jaké zázraky udělá taková drobnost. Ranní motto Boba a Bobka mělo něco do sebe!
Pravidelnost, matka čerstvosti
Tělo si snadno zvyká. Jen si ze vstávání udělej rutinu. Vstávej ve stejnou dobu ve všední dny, o víkendu i ve volnu, třeba na dovolené. Naplánuj společný výlet s přáteli, rodinou a těš se na ten večerní hřejivý pocit, kolik jsi toho za den stihl. Stejně tak si slaď dobu, kdy chodíš spát. Organismus si vytvoří konstantní biorytmus, který tě po určité době bude budit i sám, ještě před budíkem. Navíc pak nebudeš mít potřebu dospávat, co jsi za ten týden nestihl, když jsi do rána civěl na seriály.
Večer si promítni zítřejší pozitiva
Není nic horšího, než být už dneska otrávený ze zítřka. Najdi důvod se vykopat. Zkrátka něco, na co se budeš moct těšit. Na každém dnu se dá najít něco pozitivního, i když si určitě myslíš, že ne a čeká tě ubíjející dřina a protivní kolegové. Všímej si maličkostí. Připrav si oblíbenou snídani nebo experimentuj s jinou, naplánuj si oběd s kámoškou, jdi si ráno zacvičit, zaběhat, cestou do práce se zastav v oblíbené pekárně, kup si něco hezkého na sebe, jdi do kina, stopro je toho hodně, co rád děláš, tak toho využij ve prospěch produktivnějšího dne a dobré nálady.
Na „ještě 5 minut“ zapomeň
První probuzení vyplaví do těla hormony, které ti dávají pocit ospalosti. Nedovol si ale přispat a vstávání odkládat. Pokud jim podlehneš, půjde to ještě hůř.