Avokádo je chuťově dost specifické a ne každému chutná. Je to ale superpotravina, která by neměla ve zdravém jídelníčku chybět. Patříte k těm, co mu ještě nepřišli na chuť? Máme pro vás 5 důvodů a benefitů, které vás možná přesvědčí. Jako bonus si připravíme zapečené avokádo, které ti určitě zachutná.
Avokádo někdo často mylně označuje za zeleninu, patří však mezi ovoce. Kromě toho, že je zdravé se dá připravit na spoustu způsobů – jako pomazánka, dip, smoothie, jakkoli plněné, např. nivovou pěnou s křenem, do zeleninového salátu, nebo jen tak na chleba. Známe ho spíše ve studené kuchyni, ale dá se s ním skvěle pracovat i zatepla, znáte třeba avokádové hranolky? Proč ho tedy rozhodně zařadit do jídelníčku?
Je plné zdravých tuků
Omega 3 a 6. Avokádo se svým složením podobá olivovému oleji a připisuje se mu schopnost snižovat cholesterol. Nebojte se ho ani v případě, že si držíte linii nebo se snažíte nějaké to kilo shodit, naopak je prokázáno, že avokádo může s hubnutím pomoci. Samozřejmě bychom ho měli konzumovat s mírou. Tuky v avokádu navíc podporují průchodnost cév, zdraví mozku či snižování krevního tlaku.
Obsahuje bezmála 20 vitamínů a minerálů
Ve vysokém množství zejména draslíku, kyseliny listové, fosforu, hořčíku, z vitamínů hlavně B, E a C. Kromě toho je plné antioxidantů, které mimo jiné podporují mladiství vzhled pokožky a chrání ji před UV zářením.
Dá se připravit nasladko i naslano
Nejen zastudena i zatepla, ale také v nasladko i naslano. Využití avokáda v kuchyni je neomezené, sladké pokrmy jsou ale méně známé. Už jste slyšeli o avokádovém pudinku? Avokádo se v něm kombinuje s čokoládou a je to lahůdka. Dají se s ním péct také klasické moučníky – klasické „buchty“, kde použijeme avokádo do těsta, nebo např. cheesecake, kde je avokádo součástí krému. Můžete si z něj upéct brownies, nebo třeba bábovku. I těm největším odpůrcům avokádo ve sladké podobě zachutná.
Má vysoký obsah vlákniny
Vláknina se cení především pro podporu trávení a její sytící účinek. Vláknina společně s tuky, které jsou samy o sobě syté, dokáže zasytit na delší dobu a uchránit nás tak před zbytečným přejídáním. Průzkumy dokonce dokázaly, že lidé, kteří pravidelně jí avokádo jsou štíhlejší, s nižším BMI i množstvím podkožního tuku.
Dodá energii i svěží dech
Tuky jsou ze všech makroživin nejvýživnější z hlediska energetické hodnoty. V 1 gramu tuku se totiž nachází 9 kcal, zatímco v sacharidech i tucích 4 kcal. Avokádu se připisuje také schopnost ničit bakterie v dutině ústní, což vás společně s úpravou zažívání zápachu úst zbaví.
Kalifornské versus floridské
Možná jste netušili, že není jen jeden druh avokáda. Proč vám to říkáme? Protože jedno je výživnější než druhé. Konkrétně tzv. Hass kalifornské je celkově bohatší na tuky i minerály než Fuerte floridské. Poznáte ho tak, že má tmavší a hrbolatější slupku. Floridská jsou větší, zelenější a hladší.
RECEPT: Zapečené avokádo s vejcem a sýrem
Konečně se dostáváme k receptu. Záměrně jsme vybrali teplé zpracování avokáda, protože je méně známé. Přípravu navíc zvládne i totální nekuchař.
Co potřebujete?
1 zralé avokádo
2 vejce
Sýr dle chuti (nejlépe chutná s nivou či Eidamem) – cca 100 g
Pepř, sůl, čerstvá bazalka
50 g šunky s vysokým obsahem masa
Jak na to?
Úplně jednoduše – avokádo rozpůlíme, nožem sekneme do pecky a vytáhneme ji. Každou půlku ještě mírně sežízneme zespodu, aby dobře stálo. V místě pecky mírně vydlabeme dužinu, kterou můžeme dále použít na výrobu guacamole jako dipu. Do vydlabaného prostoru dáme čtvrtinu dávky šunky, kterou pokrájíme na malé kousky a stejně tak nastrouhaného sýra. Rozklepneme dovnitř jedno vejce, posolíme, opepříme a posypeme další čtvrtinou šunky a sýra. To samé opakujeme s druhou polovinou avokáda.
Pečeme na cca 170 stupňů 15 – 20 minut.
Podáváme s žitným pečivem, nebo s oblíbenou sacharidovou přílohou, skvělé je např. s batátovými hranolky.
Dobrou chuť!