On-line Gym přináší

Přírodní stimulanty

Chceš cvičit, ale chybí Ti energie? Chodíš jako tělo bez duše a v práci usínáš na stole? Nesahej hned po cukry nabitých energy drinkách a inspiruj se přírodními stimulanty. Většina z nich obsahuje kofein, jaké další přírodní zdroje než káva Tě spolehlivě nakopnou?

Dávkování kávy

Káva je nejznámějsí přírodní stimulant, který je ale pro maximalizaci jeho efektu vhodné správně dávkovat. Jako minimální účinná se prokázala dávka 1-3 mg kofeinu na 1 kg tělesné hmotnosti, před cvičením je vhodné ho načasovat s 30-60 minutovým předstihem. Kromě toho je skvělým pomocníkem při spalování tuků. Obsah kofeinu v kávě ovlivňuje druh a způsob přípravy. Klasické espresso obsahuje 175 mg kávy na 100 ml, turecká káva 85, filtrovaná káva 89 mg.

Guarana

Semena této rostliny jsou vysoce efektivním stimulantem, který obsahuje až 5x více kofeinu, než káva. Kofein v guaraně se však údajně lépe vstřebává. Dokonce se jí připisují účinky spojené s potlačením chuti k jídlu. Pořídit a konzumovat se dá ve formě celých semen, prášku, nebo extraktu. Za nejúčinnější se považuje extrakt, u kterého postačí menší dávka, než např. u žvýkání celých semen.

Ženšen

Považuje se za zázračnou rostlinu nejen v boji s únavou, ale pro posílení celkové kondice a lepší zvládání psychické i fyzické zátěže. Kořen rostliny obsahuje látky podobné steroidům, kromě toho obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a aminokyselin. Označuje se také za přírodní afrodiziakum. Kromě stimulačních účinků působí blahodárně na naše zdraví. Pozor ale na překročení doporučené denní   dávky! U extraktů 10:1 se doporučuje 200-400 mg denně. Najdeš ho ale i v tabletové formě v lékárně.

Maca

Kořen této rostliny v sobě skrývá nejen spoustu energie, ale také urychlení regenerace po výkonu, posílení celkové imunity, zlepšení soustředění, vliv na posílení kostí, potenci i soustředění. Pro její účinky je vhodné užívat ji pravidelně, ideálně denně přijmout 2-3 lžičky prášku, což je cca 10 mg. Sehnat se dá i v podobě tablet, ale pozor na zdroj, nejkvalitnější pochází přímo z Peru.

Zelený čaj

V souvislosti se cvičením je pro své stimulační účinky známý především Matcha tea, jemně mletý japonský zelený čaj. Mimo jiné má také silné antioxidační účinky. Doporučená denní dávka je 6 šálků čaje. Prášek se dá přidat i do oblíbeného smoothie nebo dezertů. Zelený čaj obsahuje kofein, proto se běžně konzumuje jako lehčí náhražka kávy. Stejně tak podporuje redukci hmotnosti.

Kvalitní hořká čokoláda

V krizi si můžeš dopřát i kousek kvalitní hořké čokolády, nezapomínej ji ale započítat do svého kalorického příjmu. Obecně platí, čím větší podíl kakaa, tím zdravější. Vybírej tedy ideálně čokoládu nad 80%. 

Pohyb je sám o sobě skvělým stimulantem - vyzkoušej náš On-line Gym.