On-line Gym přináší

Kdy večer naposledy jíst a co?

Kdy jíst naposledy před spaním? Raději nic? A když už něco, tak co? Spousta lidí se stále drží zásady, že jídlo zkonzumované po 7. hodině večer už se ukládá to tuků. Je to nesmysl! Živiny obsažené v jídle ani naše tělo neví, kolik je hodin. Existují však situace, kdy může být poslední jídlo před spaním nebezpečné, stejně jako zákonistosti, kterými je vhodné se řídit.

Nejprve si ujasněme větu, že naše tělo nepozná kolik je hodin. Případné tloustnutí rozhodně nezaviní to, že jsme večeři měli 5 minut po 7. hodině. Úplně pak zapoměňte na to, že nebudete večeřet vůbec, což je také častý názor zejména po večerním tréninku. Svaly potřebují ke své regeneraci energii a hladovění naopak škodí i dietě. Vždy je na vině kalorický nadbytek, potažmo kalorický příjem, který jak už určitě víte, nesmí být vyšší než výdej, pokud nechceme přibírat.

Co bychom ale měli při volbě posledního jídla před spaním zohlednit? 

Rizika a výhody večerního jídla

Klasický a bohužel velmi častý případ je večerní přejídání po celodenním hladovění. Takový denní režim totiž způsobuje, že si pak vybíráme kaloricky bohatší potraviny a sníme mnohem více, než skutečně potřebujeme. Nejhorší na tom je, že si při pravidelném praktikování snadno vytvoříme nezdravé stravovací návyky. Výsledkem není nic jiného, než kalorický nadbytek a následné přibírání na váze. Další nebezpečí také spočívá v konzumaci jídla u televize, kdy nevnímáme kolik toho sníme a nesoustředíme se na to, jak nás jídlo postupně sytí. Díky tomu se nám nedaří zahnat pocit hladu a jíme víc a víc. 

Na druhou stranu nám večerní jídlo může přinést značné výhody. Malou svačinkou totiž zažene případný hlad, který by nás dost možná před spaním dohnal k vyluxování celé ledničky. Druhá nesporná výhoda souvisí se zmíněným večerním tréninkem, kdy se díky večeři tělo lépe zotaví, doplní se svalový glykogen a podpoří růst i regenerace svalů.

Kdy a co naposledy jíst před spaním?

Ještě jednou si raději zopakujeme, že v souvislosti s nabíráním na váze je v podstatě jedno co a kdy sníte, pokud se toto jídlo vejde do vašeho ideálního kalorického příjmu, a nedostanete se do kalorického nadbytku. Pravidla, které si teď povíme ovlivňují především náš spánek.

Poslední jídlo se doporučuje konzumovat 2 - 3 hodiny před spaním právě z toho důvodu, aby nám trávení především těžších jídel nezpůsobovalo problémy s usínáním a kvalitou spánku. Je to ovšem jen doporučení a ne každý trpí obtížnějším trávením, případně "těžkostmi" od žaludku. Ve skutečnosti je tedy čas posledního jídla velmi individuální a pokud žádnými obtížemi netrpíte, klidně se můžete najíst i hodinu před spaním. 

Co do podoby jídla volíme především potraviny bohaté na kvalitní živiny a měli bychom se vyhnout velkému množství jednoduchých cukrů, tuku, soli, alkoholu, kofeinu či pálivým jídlům. Nejlépe zaženeme hlad kombinací bílkoviny buď s ovocem, nebo malým množstvím zdravých tuků, např. sýrem či šunkou s celozrrným pečivem, nebo proteinem či tvarohem/jogurtem s ovocem, v případě tuků s ořechy nebo ořechovým máslem. Stejně tak můžete zakousnout ovoce se samotným proteinovým ořechovým máslem.

Suma sumárum - čas a podoba večerního jídla sama o sobě nijak nesouvisí s tloustnutím! Strach z večeře proto nahraďte zacílením na nastavení a dodržování správného kalorického příjmu. Zmíněná pravidla doporučujeme především pro zachování kvalitního spánku, který samozřejmě dietu i nabírání svalů velmi ovlivňuje.

Kalorický příjem je alfou a omegou hubnutí, udržení hmotnosti i nabírání svalů. Makej s námi a sestavíme ti jídelníček se slevou!