On-line Gym přináší

TOP 10 zdrojů sacharidů

Sacharidy jsou většinovou složkou stravy. V našem jídelníčku by měly zastupovat cca 40 - 60%. O zbylá procenta se dělí bílkoviny a tuky. Jenže není sacharid jako sacharid. Dělí se totiž na jednoduché a složité (komplexní). Ty jednoduché bychom měli minimalizovat a naopak se soustředit na ty složité. V překladu to znamená, cukr omezit a nahradit ho na živiny bohatými zdroji. Jaké jsou ty nej?

1. Ovesné vločky

Vločky jsou klasickou složkou zdravé a fitness stravy. Jsou nabité živinami a dají se připravit na mnoho způsobů. Můžeš si z nich upéct sušenky, mletými vločkami nahradit klasickou mouku, připravit jako kaši nasladko i naslano, nebo z nich připravit ovesný nápoj. 

Výhodou komplexních sacharidů mimo jiné je, že se energie z nich uvolňuje postupně. Pokrmy z nich tedy dodají energii na dlouho dopředu.

2. Quinoa

Tato pseudoobilovina je označována za super potravinu a řadí se mezi ty modernější. Její výhody spočívají nejen ve vysokém obsahu kvalitních sacharidů, ale i bílkovin. Jako bonus je bez lepku.

3. Čočka

Neexistuje jen ta hnědá. Zkusit můžeš třeba červenou, černou nebo zelenou. Luštěniny jsou obecně stejně jako quinoa skvělými zdrojem také bílkovin. Červená čočka je oblíbená tím, že nenadýmá. Kromě přílohy se dá skvěle použít do salátů.

4. Cizrna

Další poměrně moderní luštěnina, která se dá připravit na mnoho způsobů. Je hlavní složkou tzv. hummusu, přípravíš z ní salát, cizrnové kari, nebo je skvělá jen tak opečená v troubě s kořením.

5. Brambory

Brambory jsou někdy zbytečně opomínanou klasikou. Nejen že jsou levným, ale také kvalitním zdrojem sacharidů. V souladu se zachováním živin je ale důležitý způsob jejích přípravy. Nejlepší jsou vařené ve slupce.

6. Batáty

Modernější sestra brambor je sladká brambora. Často bývá nad tu klasickou vyzdvihována, pravdou ale je, že se kromě vyššího obsahu vitamínu A a lákavé barvy příliš neliší.

7. Rýže

Jasně, že jsme na ni nezapomněli. Dá se připravit jako sladký nákyp, rizoto, nebo jako příloha. Existuje spoustu druhů, takže nehrozí, že bychom se jí přejedli. Rýže je především vegany a vegetariány ceněna a používána také jako zdroj bílkovin. 

8. Kuskus

Další potravina, která nabízí slané i sladké varianty. Kromě živin ale nabízí jednu mega výhodu - nemusí se vařit. Kuskus připravíš jen spařením horkou vodou, kterou do sebe nasákne. Kuskus je tedy nejlepší volba, pokud nestíháš vařit.

9. Pečivo

Samozřejmě ne jakékoli - vybírej žitné nebo celozrnné, které obsahuje více vlákniny a minerálních látek.

10. Těstoviny

Stejné je to s těstovinami. Proč ne, ale raději celozrnné.

Sacharidy nejsou postrach - dávají ti sílu do tréninku. Postrachem je, se v nich nevyznat.