On-line Gym přináší

Základy a pravidla otužování

Otužování je skvělou metodou regenerace a kromě toho je spojována hlavně s blahodárnými účinky na imunitu a zdraví. V tomto článku se naučíme základní pravidla a zákonitosti, které tato metoda má, protože jak určitě tušíte, může být v extrémních případech i nebezpečná. Třeba toužíte začít, ale nevíte jak na to, nebo si říkáte proč byste to dělali? Na obojí vám odpovíme.

Podstatou otužování odjakživa bylo zocelování těla i ducha. Jeho význam je tedy mnohem hlubší, než jen regenerační. V současné době jsou tyto praktiky na velkém vzestupu, především proto, že je to činnost dostupná opravdu všem. Je zadarmo, dá se dělat kdekoliv, kdykoliv a její účinky jsou skoro až zázračné.

Proč?

Někteří kroutí hlavou nad tím, že si někdo vyseká díru v ledu jen proto, aby se tam mohl trápit extrémní zimou. Jenže kouzlo je právě v tom, že pokročilí otužilci chlad již necítí, respektive umí s tím psychicky pracovat. Otužování má rozhodně spoustu zdravotních benefitů. Cení se především pro posílení imunitního systému a psychické odolnosti, otužilci se nepotýkají s virovými onemocněními, snižuje se riziko vysokého krevního tlaku, pomáhá s léčbou alergií apod.

Otužování je dlouhodobý proces! Nemůžete tedy čekat, že z vás jedna koupačka udělá nesmrtelného. Co do psychické odolnosti se jím posiluje především silná vůle, vytrvalost a trpělivost. Otužilcem v pravém slova smyslu se člověk stává až po cca 2 letech pravidelného otužování.

Jak na to?

Otužovat se můžeme vzduchem či vodou. Začínat bychom rozhodně měli postupně. Pro úplné teplomilce se doporučuje nejprve otužování vzduchem, např. spaním při otevřeném okně, později cvičení na čerstvém vzduchu, zkrátka jakýkoli pohyb venku při takové teplotě či v takové vrstvě oblečení, ve které vám bude alespoň trochu zima.

Co se týče otužování vodou, nemusíte hned skákat do řeky. Tady se doporučuje nejprve oplachování v umyvadle či později sprchování studenou vodou. Začátky by měly ideálně vycházet z několikavteřinového střídání teplé a studené. Postupujeme od nohou směrem k hlavě. Každý den se snažíme přidávat dobu pod studenou vodou. Měli bychom se dopracovat až několika minutám. V zimě se doporučuje sprchovat studenou vodou 1 – 3 minuty, v létě je to 3 – 5.

Level: koupačka

Až cca po 3 minutovém setrvání pod studenou sprchou můžeme zkusit plavání. Ideální teplotou je pro začátek cca 15 stupňů. Teplota vody a doba, kterou v ní strávíte, závisí na vaší úrovni. Ve vodě ale nebuďte déle než 20 minut. Poté se zahřejte pohybem a oblečte do teplého oblečení.

Otužovacích metod existuje nespočet, další je např. hodně známá Wim Hofova či saunování, méně známá třeba kryokomora. Ať už si zvolíte jakoukoliv, budete zdravější a šťastnější.

Základní pravidla otužování

  • Pomalu a postupně
  • Bezpečnost především – zohledněte a respektujte svůj věk a zdravotní stav
  • Pravidelnost – otužovat bychom se měli nejlépe každý den, pokud musíme z nějakého důvodu na nějakou dobu otužování přerušit, poté začínáme od začátku
  • Dlouhodobý proces – otužování bychom ideálně měli pojmout jako přirozenou součást životního stylu a praktikovat jej po celý život
  • S otužováním začínáme pouze tehdy, kdy se cítíme zdraví a v psychické pohodě

 

Pořádně makej, ať můžeš i pořádně regenerovat!