On-line Gym přináší

Nespíš? Nezhubneš. Aneb jak zlepšit spánek

Spánek je skutečně klíčový ve všech oblastech života. Ať už pro zdraví fyzické, psychické, tak i pro hubnutí, zkrátka všude. Důležité je si uvědomit, že nejde jen o délku spánku, která by měla být ideálně 8 hodin, ale hlavně o kvalitu. Určitě víš, že spánek má několik fázi, od toho lehčího, až po nejhlubší. Pokud se budíme unavenější, než jsme šli spát, bude chyba někde tady. Jak zlepšit kvalitu spánku?

Optimální prostředí

Místnost, ve které spíš, by měla být dobře větraná, protože čerstvý vzduch je základ. Vhodné je pořídit si nějaké rostliny, např. Aloe vera nebo tchýnin jazyk, které čistí vzduch, nebo levanduli, které má uklidňující účinky. Udržuj optimální teplotu mezi 18-20 stupni.

Neusínej u TV a jiného hluku

I přesto, že dokážeš usnout, mozek ve spánku neustále pracuje a vnímá všechny podněty pro případ možného nebezpečí.

Eliminuj modré světlo

Modré světlo produkuje kromě televize i mobilní telefon a některé druhy osvětlení. Toto osvětlení blokuje tvorbu melatoninu, spánkový hormon, který přímo ovlivňuje kvalitu spánku. Organismus je vlivem střídání světla a tmy přirozeně nastaven na vyplavování melatoninu výhradně večer. Pokud se vystavujeme modrému světlu i v době, kdy jsme biologicky připraveni ke spánku, tyto vnitřní biologické hodiny jsou rozhozeny. Pokud si nedokážeš představit večer bez televize nebo telefonu, existují a jsou relativně běžně dostupné speciální brýle blokující modré světlo.

Spánková rutina

Choď spát a vstávej přibližně ve stejný čas a to i o víkendu, plus mínus hodina se toleruje.

Náročný trénink 3 a více hodin před spaním

Intenzivní fyzická aktivita také může bránit klidnému usínání.

Polední šlofík max. 30 min.

Poté se tělo dostává do hlubokého spánku a probuzení v této fázi už není vhodné a může se stát, že neusneš večer.

Lehká večeře

Neopomíjej vliv stravy. Těžká tučná jídla jsou samozřejmě před spaním nevhodná, stejně jako alkohol, nikotin či kofein. Naopak podpořit spánek můžeš bylinkovými čaji, jako je meduňka nebo heřmánek.

Pohyb 

Do 3 hodin před spaním netrénuj, ale to neznamená necvičit vůbec. Fyzická aktivita během dne tě naopak příjemně unaví a vydaná energie večer pomůže usnout. Zacvič si s námi v On-line Gymu, kde můžeš cvičit kdykoliv a kdekoliv, nemusíš tak čekat na večerní lekce.

Spánek, pohyb a jídlo. Nic víc k lepšímu životu nepotřebuješ.