On-line Gym přináší

Umíš zvládat stres?

Krátkodobý stres nás posiluje, dlouhodobý naopak. Útočí na naši imunitu, fyzické i mentální zdraví, proto je životně důležité naučit se ho zvládat. Jak?

Dýchej

Jasně, děláme to běžně, jinak bychom tu nebyli. Máme na mysli správné dýchání a dechová cvičení na zklidnění. Zaměř se na hluboký dech. Ve stresu se totiž náš dech změlčuje, vyplavují se stresové hormony, zužují se cévy, srdce bije rychleji. Zařaď alespoň primitivní cvičení ve stylu 4-7-8. Čísla znamenají 4 vteřiny nádech, 7 vteřin zádržení dechu a 8 vteřin trvající výdech.

Aromaterapie

Existují esence, které prokazatelně zlepšují náladu – levandule, růže, citrusy jsou tři nejúčinnější. Zaměř se pouze na přírodní esence, ne žádné chemické náhražky.

Zacvič si

Už se pomalu stává klišé, že cvičení odbourává stres, ale zkrátka je to tak. Při fyzické aktivitě se vyplavují známé hormony štěstí, endorfiny, díky kterým se ze stresu vzpamatuješ raz dva a ještě ti ten pocit štěstí vydrží i dlouho po tréninku. Hladinu stresových hormonů naopak snižuje. A také zlepšuje kvalitu spánku, která je stresem velmi často nabourána. Nejlepší ochranou před stresem je tudíž cvičit pravidelně a nedat negativním pocitům prostor. Vyzkoušej také jógu a meditační cvičení. Stačí 15 minut. Na internetu najdeš nespočet videí. V On-line Gymu si můžeš zacvičit i Pilates.

Směj se a svěř se

Smích snižuje napětí a pozitivně působí na imunitu. Že ti zrovna není do smíchu? Pusť si oblíbenou komedii, přečti si vtipnou knížku, setkávej se s přáteli, každý den si sesumíruj, co se ti povedlo a pochval se za to, stejně tak si sepiš tři věci, za který jsi vděčný. Zkrátka se snaž zaměřit pozornost na to dobré. Se svým trápením si popovídej s někým kdo je ti blízký, protože sdílené trápení je poloviční trápení.

Správně jez

Úzkost můžes snížit i stravou. Látky obsažené v některých potravinách také pomáhají stres snižovat. Jsou to např. omega 3 mastné kyseliny, zelený čaj či hořčík. Naopak jsou potraviny, které stres podporují, a proto je lepší je omezit. Úzkostné stavy může způsobit např. přemíra kofeinu, alkohol, celkově nezdravý jídelníček, který tě tak akorát uspí.

KEEP

CALM

&

MAKEJ

S

NÁMI